Home / Tantalum Capacitors / T513X337K010AH61107505
T513X337K010AH61107505
KEMET
Product No:
T513X337K010AH61107505
Description:
CAP TANT 330UF 10% 10V 2917
Type Molded
Series T513
Package Tape & Reel (TR)
Ratings COTS
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 330 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T513X
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code X
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm