Home / Tantalum Capacitors / T510X476K035ATA055
T510X476K035ATA055
KEMET
Product No:
T510X476K035ATA055
Description:
CAP TANT 47UF 10% 35V 2917
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T510X
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code X
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 100kHz