Home / Tantalum Capacitors / T510X227K016ZTE040
T510X227K016ZTE040
KEMET
Product No:
T510X227K016ZTE040
Description:
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 220 µF
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.173" (4.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code X
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 100kHz