Home / Tantalum Capacitors / T510X227K016ATE040
T510X227K016ATE040
KEMET
Product No:
T510X227K016ATE040
Description:
CAP TANT 220UF 10% 16V 2917
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 220 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T510X
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code X
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm