Home / Tantalum Capacitors / T510X106M050ATE090
T510X106M050ATE090
KEMET
Product No:
T510X106M050ATE090
Description:
CAP TANT 10UF 20% 50V 2917
Type Molded
Series T510
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code X
ESR (Equivalent Series Resistance) 90mOhm @ 100kHz