T510E108M004AS
KEMET
Product No:
T510E108M004AS
Description:
CAP TANT 1000UF 20% 4V 2924
Type Molded
Series T510
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Package / Case 2924 (7360 Metric)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C