Home / Tantalum Capacitors / T502D226K020AG6110
T502D226K020AG6110
KEMET
Product No:
T502D226K020AG6110
Description:
CAP TANT 22UF 10% 20V 2917
Type Molded
Series T502
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Temperature
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 230°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm @ 100kHz