Home / Tantalum Capacitors / T502D106M025AG6310
T502D106M025AG6310
KEMET
Product No:
T502D106M025AG6310
Description:
CAP TANT 10UF 20% 25V 2917
Type Molded
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T502D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 230°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm