Home / Tantalum Capacitors / T502B106M016AG63107280
T502B106M016AG63107280
KEMET
Product No:
T502B106M016AG63107280
Description:
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Type Molded
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Base Product Number T502B
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 230°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.8Ohm