Home / Tantalum Capacitors / T499D476K010ATE800
T499D476K010ATE800
KEMET
Product No:
T499D476K010ATE800
Description:
CAP TANT 47UF 10% 10V 2917
Type Molded
Series T499
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 175°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T499D
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm