Home / Tantalum Capacitors / T499C476K006ATE1K8
T499C476K006ATE1K8
KEMET
Product No:
T499C476K006ATE1K8
Description:
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
Type Molded
Series T499
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 175°C
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Base Product Number T499C
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm