Home / Tantalum Capacitors / T499B475K016ATE6K0
T499B475K016ATE6K0
KEMET
Product No:
T499B475K016ATE6K0
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1411
Features Automotive
Tolerance ±10%
Capacitance 4.7 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 175°C
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Base Product Number T499B
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 6Ohm