Home / Tantalum Capacitors / T498X227K010ATE500
T498X227K010ATE500
KEMET
Product No:
T498X227K010ATE500
Description:
CAP TANT 220UF 10% 10V 2917
Type Molded
Series T498
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive
Tolerance ±10%
Capacitance 220 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T498X
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Manufacturer Size Code X
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm