Home / Tantalum Capacitors / T498D686M016ATE600
T498D686M016ATE600
KEMET
Product No:
T498D686M016ATE600
Description:
CAP TANT 68UF 20% 16V 2917
Type Molded
Series T498
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features Automotive
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 150°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T498D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm @ 100kHz