Home / Tantalum Capacitors / T496X686M010ATE900
T496X686M010ATE900
KEMET
Product No:
T496X686M010ATE900
Description:
CAP TANT 68UF 20% 10V 2917
Type Molded
Series T496
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Fail Safe with Built-in Fuse
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T496X
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code X
ESR (Equivalent Series Resistance) 900mOhm