T496D685K035AT
KEMET
Product No:
T496D685K035AT
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2917
Type Molded
Series T496
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Fail Safe with Built-in Fuse
Tolerance ±10%
Capacitance 6.8 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T496D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.3Ohm