Home / Tantalum Capacitors / T496D476K016ATE800
T496D476K016ATE800
KEMET
Product No:
T496D476K016ATE800
Description:
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Type Molded
Series T496
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 47 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T496D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm @ 100kHz