Home / Tantalum Capacitors / T495C107M006ATE075
T495C107M006ATE075
KEMET
Product No:
T495C107M006ATE075
Description:
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 2312
Type Molded
Series T495
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Base Product Number T495C
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 100kHz