Home / Tantalum Capacitors / T495B107M010ATE500
T495B107M010ATE500
KEMET
Product No:
T495B107M010ATE500
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V 1411
Type Molded
Series T495
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Base Product Number T495B
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm