Home / Tantalum Capacitors / T495A475K016ATE2K0
T495A475K016ATE2K0
KEMET
Product No:
T495A475K016ATE2K0
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1206
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 4.7 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number T495A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm @ 100kHz