Home / Tantalum Capacitors / T495A474M025ZTE7K0
T495A474M025ZTE7K0
KEMET
Product No:
T495A474M025ZTE7K0
Description:
CAP TANT 0.47UF 20% 25V 1206
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 7Ohm @ 100kHz