Home / Tantalum Capacitors / T495A105M020ATE3K0
T495A105M020ATE3K0
KEMET
Product No:
T495A105M020ATE3K0
Description:
CAP TANT 1UF 20% 20V 1206
Type Molded
Series T495
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number T495A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 3Ohm @ 100kHz