T494V105M050AT
KEMET
Product No:
T494V105M050AT
Description:
CAP TANT 1UF 20% 50V 2917
Type Molded
Series T494
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Product Status Active
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Base Product Number T494V
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code V
ESR (Equivalent Series Resistance) 4Ohm @ 100kHz