T494D336K020AS
KEMET
Product No:
T494D336K020AS
Description:
CAP TANT 33UF 10% 20V 2917
Type Molded
Series T494
Package Tape & Reel (TR)
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 33 µF
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 250mOhm