Home / Tantalum Capacitors / T491B226M010ZT7111
T491B226M010ZT7111
KEMET
Product No:
T491B226M010ZT7111
Description:
CAP TANT 22UF 20% 10V 1411
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm