7103J62Z3QE32
C&K
Product No:
7103J62Z3QE32
Manufacturer:
C&K
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Parameter Info
Mfr C&K
Series 7000
Circuit SPDT
Package Bulk
Features Epoxy Sealed Terminals
Actuator Type Paddle - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 40,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.062" (1.5mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 7103J
Voltage Rating - AC 120 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 15.24mm x 12.70mm