P51-1000-A-J-D-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-1000-A-J-D-20MA-000-000
Description:
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4-20MA
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 3/8" (9.52mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Deutsch, 3 Pin
Operating Pressure 1000PSI (6894.76kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C