P51-1000-A-AF-P-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-1000-A-AF-P-20MA-000-000
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 9/16" (14.29mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Packard, 3 Pin
Operating Pressure 1000PSI (6894.76kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C