BZW06-342BRL
STMicroelectronics
Product No:
BZW06-342BRL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
DO-15 (DO-204AC)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 342VWM 706VC DO15
Quantity:
In Stock : Please Inquiry
Please send RFQ , we will respond immediately.
Certif02 Certif07 Certif03 Certif04 Certif08 Certif10 Certif09 Certif05 Certif06
Product Information
Parameter Info
Mfr STMicroelectronics
Type Zener
Series BZW06, TRANSIL™
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 600W
Base Product Number BZW06
Operating Temperature -
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency 180pF @ 1MHz
Supplier Device Package DO-15 (DO-204AC)
Voltage - Breakdown (Min) 380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 706V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 342V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.7A (8/20µs)