Home / 压力传感器、变送器 - 工业 / P51-500-S-AF-I12-20MA-000-000
P51-500-S-AF-I12-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-500-S-AF-I12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 500PSIS 9/16 UNF 4-20 MA
Parameter Info
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 9/16" (14.29mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 500PSI (3447.38kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C